close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Podzim 2007

10. ledna 2009 v 22:36 | K. Jančaříková |  CEVV UK-PedF


Nový školní rok s sebou přinesl v Centru environmentálního vzdělávání a výchovy řadu změn. Hlavní změnou je zřejmě to, že má CEVV nového vedoucího - mne. Mým přímým předchůdcem byl doc. RNDr. Václav Ziegler, CSc., který vedl CEVV jeden rok a nepřímým RNDr. Eva Lišková, CSc., která ho v roce 1991, za laskavého požehnání tehdejšího pana děkana prof. PaedDr. Jiřího Kotáska, CSc., založila a vedla 15 let. Vzhledem k tomu, že jsem absolvovala Přírodovědeckou fakultu, a tedy jsem neměla možnost poznat práci CEVV UK-PedF jako student, bylo zřejmé, že vedení tohoto centra nebude první semestr snadné. Díky laskavé pomoci nyní již důchodkyně RNDr. Evy Liškové, CSc., členům katedry BEV (jmenovitě děkuji ing. Janu Andreskovi, Ph.D. a ing. Ivanu Štepkovi) a také jiných pracovišť UK PedF (jmenovitě děkuji Mgr. Karle Cikánové a Mgr. Aleně Skokanové) se podařilo v činnostech CEVV pokračovat i začít vytvářet nové tradice. S nejvýznamnějšími akcemi CEVV bych čtenáře Informatoria ráda seznámila.

Soutěž o cenu děkana UK Pedagogické fakulty Praha za práce v oboru ekologie a ochrana životního prostředí

Rok 2007: 16tý ročník soutěže

Do 16tého ročníku této soutěže bylo v letošním roce přihlášeno 14 prací. Z toho tři v kategorii "Diplomová práce, závěrečná bakalářská a práce z různých kurzů absolvovaných na UK PedF", šest v kategorii "Seminární práce" a pět posterů v kategorii "Volné téma".
Obhajoby a slavnostní předání finanční i věcné odměny autorům vítězných prací se uskutečnily v úterý 11. prosince 2007 v místnosti 303 na katedře Biologie a ekologické výchovy.

Oceněné práce a jejich autoři

V kategorii "Diplomová práce, závěrečná bakalářská a práce z různých kurzů absolvovaných na UK PedF" byla komisí vybrána diplomová práce Projekt mladých ochránců přírody Junior ranger project pro Chráněné krajinné oblasti Květy Černohlávkové. Komise tuto vynikající práci ocenila především pro její návaznost do praxe (podle metodiky v ní popsané probíhá výchova mladých ochránců přírody v několika CHK A NP), a za čerpání nejen z české, ale i ze zahraniční literatury. Autorka dostala Kč 4 000,- a balíček s věcnými cenami.
Sdíleným druhým místem byly oceněny diplomové práce Vliv člověka na přírodu v historickém kontextu, Týnec n. Sázavou Lenky Macháčkové a Poměr návštěvníků k ochraně přírody v NRP Praděd Markéty Beranová Markéta. Obě práce jsou velmi kvalitní a přinášejí užitek do praxe. Autorky dostaly Kč 2.500,- a balíček s věcnými cenami.
V kategorii "Seminární práce" byly sdíleným prvním místem oceněny práce a CHKO Moravský kras Dany Sládkové a Přírodní park Velkopopovicko. Jejich autorky dostaly každá velký balík s věcnými cenami.
V kategorii "Volné téma" komise ocenila nejvíce poster Konopí jako udržitelný zdroj Lenky Borkovcové. Autorka na obhajobě prací skutečně plamenně obhajovala naše české užiteční konopí (Konopí seté - Cannabis sativa L.) proti předsudkům vzniklých ze znalosti a zneužívání orientálního konopí (Konopí indické - Canabis indica Lam.) a přinesla dokonce i některé produkty z konopí k ochutnání. Autorka dostala Kč 1.000,- a balíček s knihami a Cdčky.

Poděkování dárcům

Děkan prof. RNDr. Pavel Beneš, CSc. věnoval na odměny pro autory vítězných prací ze stipendijních fondů (jako každoročně) 10.000,- korun. Většinu věcných cen (především knihy a Cdčka s problematikou ochrany životního prostředí, environmentální výchovy a knihy o přírodě) v tomto roce věnoval pražský koordinátor EVVO ing. Mgr. Petr Holý. Oběma jménem oceněných studentů velice děkujeme!

Výzva studentům

V roce 2008 proběhne 17tý ročník soutěže. Již teď je možné se do ní přihlásit. Přihlášky si můžete vyzvednout u Mgr. k. jančaříkové, sekretářky KBEV nebo stáhnout z webových stránek http://class.pedf.cuni.cz/Jancarikova.

Ekologická stezka pro děti "Nedělej z jezevce bezdomovce"

Spolupráce s Ekologickou sekcí České křes´tanské akademie

Dne 28. října 2007 se na Řípu uskutečnilo 1. Ekumenické shromáždění - ekumenická pouť na Říp nazvaná "Modlitba za domov". Organizátoři akce oslovili Ekologickou sekci České křesťanské akademie (ES ČKA) s prosbou o pomoc s realizací jedné doprovodné akce - Ekologické stezky pro děti, na které by se děti, které se se svými rodiči této akce zúčastní, prostřednictvím aktivit a her v přírodě seznámily s problematikou životního prostředí a naléhavostí péče o něj. Ředitel ES ČKA RNDr. Jiří Nečas poprosil o pomoc s realizací mne.

Cílová skupina: děti z křesťanských rodin

V oblasti environmentální výchovy je tato cílová skupina (křesťané) relativně nová a, především v zahraničí, v posledních letech hojně oslovovaná. Ekologický aktivista a myslitel Edward Wilson[1] to zdůvodňuje, tím, že se jedná o relativně velký počet lidí a hlavně, že jsou to obvykle lidé, kteří se nechají snáze motivovat k nelukrativnímu jednání (dobrovolná skromnost). Programy pro děti připravuje EK ČKA v rámci "Dnů vděčnosti za stvoření" řadu let a ohlas mezi křesťany je každý rok větší. Díky pochopení vedoucího katedry RNDr. Vladimíra Přívratského, CSc. mohla být Ekologická stezka realizována jako jedna z forem splnění zápočtu pro studenty kurzu Základy ekologie a problematiky životního prostředí, a tak se podařilo získat 17 dobrovolníků z řad studentů.

Cíl ekologické stezky

Mottem Ekologické stezky bylo rčení "Nedělej z jezevce bezdomovce", které upozorňovalo děti a jejich rodiče, že nejen lidé mají své domovy, ale také zvířata (a rostliny a houby) a že ani oni o ně nechtějí přijít. Cílem bylo, aby, pokud se jako křesťané modlí za domov, začali chápat slovo domov i ve smyslu místo života živých tvorů.

Přehled zastavení ekologické stezky

Ekologická stezka se skládala ze sedmi zastavení - několika stánků a několika zastavení pod širým nebem v lese, na kterých na děti čekali dva až čtyři studenti či studentky Pedagogické fakulty University Karlovy v Praze s řadou zábavných a edukačních úkolů. Stezka začínala a končila ve výtvarné dílně ing. Radky Joskové, kde si děti mohly vyrobit svého jezevce na dřevěný kolíček na prádlo a kde také dostaly startovací listinu a (po absolvování stezky) i malou odměnu.

  1. Zastavení první - Zeměkoule je jen jedna! - zdroje jsou omezené.
  2. Zastavení druhé - Každý má svůj domov. - biomy Země, zařazení druhů do ekosystémů, co kde žije, kdo kam patří.
  3. Zastavení třetí - Dříve lidé pili z řek... Rybník a řeka - voda je vzácná, ochrana vody. Ochutnávka vody z různých pramenů brčky. Chytání rybiček a jejich určování.
  4. Zastavení čtvrté - Barevný les. - Výtvarnice v lese a o lese.
  5. Zastavení páté - Poznáš je? - určování českých běžných stromů.
  6. Zastavení šesté - Netopýr není upír! - Jeskyně a její obyvatelé.
  7. Zastavení sedmé - Nestavme na poli parkoviště, mohli bychom umřít hlady! - pole a půda, obiloviny, zelenina a co nás živí. Ochutnávka chleba a zeleniny.
Aktivity na každém zastavení byly rozděleny pro mladší a starší žáky.

Studenti byli na akci výborně připraveni a ukázalo se, že nejsou studenty pedagogické fakulty nadarmo: uvědomila jsem si, že to s dětmi skutečně skvěle umí - vlídně s nimi promlouvali a asistovali jim po celou dobu trvání stezky (cca 5h). Navíc i počasí bylo skvělé - slunečné a nemrazivé. Jeden z posledních nádherných dnů před příchodem zimy. Není divu, že ohlasy na toto akci byly velice pozitivní a že Ekumenická rada církví stojí o spolupráci i v dalším roce.


Přednáška Karla Kerouše - inspektora České inspekce životního prostředí

V pátek 14.12. 2007 se v místnosti 303 na katedře BEV uskutečnila jedinečná přenáška Karla Kerouše a jeho asistentky ing. Evy Tylové. Karel Kerouš se věnoval tématům:
1) Vývoj ochrany přírody ve světě, v Evropě a v České republice
2) Soustava Natura 2000, účinnost zákona č. 114/1992 Sb.
3) CITES - pašování zvířat, případy, ukázky neživých a živých exponátů
Posluchače nejvíce zaujaly jeho unikátní osobní zkušenosti s řešením jednotlivých případů pašování zvířat přes hranice. Vyprávění o nekončícím boji s jednotlivými pašeráky i smutné příběhy pašovaných zvířat, z nichž mnohá i řes následnou péči zahynula. Karel Kerouš si na přednášku přivezl spoustu materiálu - nejen fotografií v PowerPointové prezentaci, ale také skutečných zabavených věcí - kabelek, kostýmu, bot z hadí kůže, likéry a naloženými plazi a obojživelníky, lebkou medvěda, sušenou hlavu krokodýla atd., které jsme si měli možnost prohlédnout a osahat.
Stejnou přednášku se inspektor Kerouš uvolil mít pro naše další studenty i v letním semestru. Zájemci i ni mohou sledovat nástěnky na fakultě nebo webové stránky http://class.pedf.cuni.cz/Jancarikova.

Z dalších aktivit CEVV

Z dalších aktivit CEVV: exkurze se studenty do ekocentra TEREZA, zapojení do činnosti poradní skupiny EVVO Pražského magistrátu. Příprava a obhajoba prací v rámci předmětu Vybrané problémy životního prostředí.


[1] Wilson, Edward. Náboženství a věda jsou dvě nejmocnější společenské síly ve světě. In Sedmá generace 1/2007 s. 44.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama