close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Mandelinka bramborová a kůrovec (ze studentského portfolia)

30. prosince 2011 v 18:40 | Iveta Fujerová |  PŘEDMĚT Výchova k udržitelnému rozvoji
Pokud se zaměříme na souvislosti mezi mandelinkou bramborovou, neboli "americkým broukem" a lýkožroutem smrkovým, neboli "kůrovcem", určitě se nám podaří nějaké najít. Článek, který jsem o mandelince bramborové našla na internetu, pochází z dobového tisku a mapuje její výskyt v Československu. Nyní se zaměřím na samotné souvislosti mezi těmito dvěma brouky.
1. Když se tento americký brouk mezi československými rolníky a zemědělci v 50.-60. letech minulého století objevil, byla to učiněná spoušť a lidé dostali najednou obrovský strach o svou úrodu a živobytí do budoucna. Stejně je tomu i v případě enormního výskytu kůrovce. V Národním parku Šumava, ale také po celé České republice se rozšířil strach a obavy o to, jak se brouk bude rozmnožovat dál a ohrožovat tak přírodu.
2. V minulosti měli lidé obavy, že kvůli mandelince bramborové přijdou o veškerou úrodu brambor a jejich živobytí tím bude značně ohroženo. Pokud jde o kůrovce, bojíme se masového kácení lesů, o které bychom jen velmi neradi přišli.
3. Když se mandelinka bramborová v Československu objevila, spolu s ní se objevily i tendence to na někoho svést. V tomto případě to byli Američané. Ti údajně mandelinku nastrčili do naší země, aby si vytvořili vhodné podmínky pro šíření západního kapitalismu boji proti komunismu. V dnešním případě by někdo mohl podotknout, že nám sem kůrovce "nastrčili" například němečtí sousedé, kteří by nám naše přírodní bohatství mohli závidět.
4. Američané byli obviňováni z toho, že to je kampaň za to, aby na chudácích československých rolnících a zemědělcích mohli zbohatnout a zničit jejich vlastní a těžce vydřenou úrodu.Nejinak je tomu i dnes. Ochránci Šumavských lesů tvrdí, že proces kácení je podporován také kvůli vidinám velkých výdělků. Někdo by si mohl myslet, že kdyby na Šumavě bylo místo pro sjezdovky, zábavní parky či oddechová centra, mohlo by se na nich vydělat jmění.
5. V případě amerického brouka se českoslovenští zemědělci nevzdali a vyšli směle do boje s tímto hmyze. S kůrovcem se dnes také vedou usilovné boje. Společnost je ale v tomto případě značně nejednotná a jednotlivé strany (pro a proti kácení) se neustále obviňují a hází vinu jeden na druhého.
6. Dalším společným rysem mezi těmito dvěma brouky by mohla být propaganda. Americký brouk byl tak silným mýtem, že lidé skutečně uvěřili nekalým úmyslům Američanů. Kůrovec by zase mohl být viděn jako obrovská reklama lidí, kteří to se Šumavou myslí skutečně dobře a chtějí pro ni jen to nejlepší. Ve skutečnosti si ale brousí zuby na to až budou moci na tomto krásném českém území zbohatnout.






















 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama