close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Portfolio z ekologie - a co do něj

23. března 2009 v 16:51 | Mgr. Kateřina Jančaříková, Ph. D. |  PŘEDMĚT "Ekologie"
Portfoliové hodnocení je moderní formou hodnocení. Pohovor nad portfoliem umožní poznat míru a hloubku studentových znalostí problematiky, jeho pracovní nasazení a aktivitu mnohem lépe, než zkoušení formou testu.

Proto je v rámci EKOLOGIE variantou právě portfoliové hodnocení.

Pod pojmem portfolio si představuji desky s průhlednými fóliemi. Minimální počet (plných a originálních) fólií k jedné přednášce jsou 3. Do fólií vkládá student materiál dokumentující jeho práci a studium.


Co dát do portfolia k předmětu EKOLOGIE - instrukce


Obecně má sloužit portfolio jako zdroj informací pro vyučujícího (že se student tématu věnoval) a také pro samotného studenta (může se do portfolia kdykoli podívat a dohledat zapomenutou informaci, a to včetně pohovoru u zkoušky).

Předpokládám vazbu (možno kroužkovou - ne volné listy!), slušnou grafickou úpravu a množství ilustrací, fotografií (nejlépe vlastních) . Pokud do protfolia budete vkládat fotografie nebo obrázky jiných autorů - vždy uveďte jejich jméno (citujte je). (Strategické je do portfolia umístit všechny informace, které neudržíte v hlavě.)

Hodnocení bude probíhat pohovorem nad portfoliem, ve kterém budu sledovat
- jeho obsah (jestli splňuje minimum předepsané níže)
- že je portfolio autentické (informace nejsou pouze zkopírované z internetu, ale že jim student rozumí, že skutečně přečetl knihy, o kterých uvádí, že je přečetl apod.),
- že vznikalo průběžně (nebylo uděláno na poslední chvíli)
- student dokáže ekologicky myslet (souvislosti, zákonitosti, chytré otázky atd.)
- student má přehled o literatuře v boru ekologie a byl by schopen dohledat informace (Při hodnocení nad portoliem budu tolerovat neznalost méně závažných pojmů, definic a čísel, pokud bude student schopen říci, kde by je možné je dohledat.)

Minimální obsah portfolia
  • Ke každé přednášce (témata přednášek je možné dohledat v sylabu na internetu) min. 4 A4 listy, u biomů více - min. 1 list na každou oblast + úvodní list s mapkou a charakteristikou. Výhodnější je udělat listů více - záloha paměti.
  • Úkoly zadávané na přednáškách
  • Minimálně dva světové biomy resp. jejijch doložit četbou ze světové nebo naučné literatury - tj. román, cestopis, studie (př. román A.H.Tammsaare Dva rody z Vargemae - mokřady v tajze, Klosterman Ze světa lesních samot - orobiom smrčin v širokolistém opadavém biomu, nebo Lokvenc Toulky krkonošskou minulostí či Krkonošské hřebeny : Jak člověk dobýval přírodu. Hradec Králové. 163s., Adamson Můj život se lvy - savany.) Tj. něco jako zápis do čtenářského deníku zaměřený na krajinu a na to, jak ovlivňuje / ovlivňovala lidský život v ní. Pokud si nejste jistí, můžete díla konzultovat. Ideální by bylo doložit každý biom knihou J (předpokládám, že jich máte většinu přečtených, jen to dát do souvislostí).
  • Návštěva ZOO a botanické zahrady popř. přírodních stanovišť - dokumentace (fotografická nebo kresby) významných dominant, klíčových nebo jinak zajímavých druhů a významné znaky (např. džungle - listy s dlouhou špičkou atd.)
  • Návštěva Mořského světa (vyplněný prac. list založte do portfolia)
  • Seznam studijní, doporučené a použité literatury (a zdrojů)

Povinný obsah portfolia
1) úvodní strana - jméno studenta, předmětu
2) sylabus k předmětu ekologie


Příklady toho, co do portfolia patří
1) Student navštíví skleník Fata morgana a zdokumentuje svou návštěvu s ohledem na probíraný biom v jedné fólii (fotografie, vlastní text, nákresy, klidně i vstupenka a nějaké materiály z Botanické zahrady.. apod.).
2) Student si přečte nějakou dobrodružnou či cestopisnou knihu a uvědomí si, že autor dobře popisuje nějaký konkrétní biom. Tuto souvislost popíše vlastními slovy ("čtenářský deník").

Příklady toho, co do portfolia nepatří (nebo patří, protože do portfolia si každý může dát co chce, ale jen jako "navíc" - tedy co nebude započítáno mezi 3 fólie k přednášce). |Ale i v těchto materiálech může každý při pohovoru zalistovat.
1) kopírovaná skripta
2) materiál stažený z internetu
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama