Pravidla:
Každá práce musí přínosem buď do praxe nebo k teorii EVVO.
Práce mohou mít tyto podoby:
1. Písemná práce
2. Poster
3. Nástěnka
4. PowerPointová prezentace
5. Učební pomůcka (odzkoušená a opravená podle potřeby)
6. Práce na volné téma (např. básně, obraz apod.)
7. Heslo ENVIWIKY
Termín odevzdání prací: pokud není včas (tj. do 25. 11. nebo 20.4.) dohodnuto jinak, musí být práce v konečné podobě odevzdány nejpozději v zápočtovém týdnu. V tomto týdnu obvykle probíhá také obhajoba prací.
Studentům, kteří nebudou s vyučujícím včas domluveni na jiném termínu, nebude práce přijata (tohle opatření je z technických důvodů - vzhledem k malému úvazku nejsem schopna přečíst příliš mnoho seminárních prací najednou).
Odevzdávání prací: pokud není uvedeno jinak, e-mailem (do 1 MGB) nebo osobně (lze i na CD nebo DVD).
Nejlepší práce budou doporučeny do soutěže o cenu děkana a pod jménem autora vystaveny na tomto webu nebo dokonce publikovány.
Pokud z nějakého důvodu práci nechcete zveřejńovat, musíte toto oznámit při její obhajobě resp. při jejím odevzdání.
PODROBNOSTI:
Písemná práce
Práce seminární nesmí být okopírované z internetu. Upozorňuji, že sestavit dva články dohromady umí každý - to není práce hodná udělení zápočtu, natož úspěchu v soutěži. Vhodný je tedy a) vlastní výzkum nebo b) kompilace spojena s porovnáním (protichůdných) názorů různých autorů.
Práce písemná by měla obsahovat členění:
Titulní strana
Úvod do problematiky
Samotnou práci
Diskusi
Závěr
Přehled literatury a zdrojů.
Pokud nejste schopni zpracovat informace originálně, zvolte jiný typ práce - např. poster, ve kterém jde více o grafické a výtvarné zpracování, než o originalitu a původnost informací.
Nejčastější chyby zatím hodnocených písemných prací:
1) Nepůvodnost. Práce ryze kompilační - kdy se jen čerpá (opisuje/kopíruje) z několika zdrojů (nedojde k zapojení studentova intelektu a k diskusi).
2) Nepůvodnost fotografií a kreseb - vždy se snažte o vlastní fotografie a kresby. Pokud to skutečně nejde např. v případě focení zubů medvěda ledního, nezapomeňte pod fotografií uvést jejího autora a zdroj, odkud jste fotografii zkopírovali. (U prací, které bychom vydali, je nezbytně nutné získat souhlas autorů fotografií a kreseb..). Do práce nevkládejte fotografie a kresby jen z důvodu dekorace…
3) Příliš široké téma např. Problematika odpadů. Toto téma by bylo vhodné zúžit např. Proč se na PedF odpad netřídí? Nebo Možnosti komunitního kompostování na škole X.Y. Nebo Hormonální antikoncepce v odpadních vodách.
4) Formální nedostatky - opravte si pravopisné chyby, práce nechte svázat, nebo je minimálně svažte sami pomocí folií a desek na fólie.
Poster
Poster může být sestaven z okopírovaných (citovaných) textů. Originálním přínosem je výtvarné zpracování.
Doporučený rozměr: B1.
Velikost písma minimálně 12, optimálně 14 a více. Na posteru ponechte co nejméně volných ploch. Pokud chcete k posteru přidat kapsu na letáky apod. propagační materiál na rozdávání, koncipujte to tak, aby byla pod nebo vedle archu B1 a ani odkaz na ni na samotný arch nedávejte.
Poster musí být nejen plný zajímavých a relevantních informací, ale také musí odpovídat po výtvarné stránce. Pokud na poster např. chcete nalepit rostlinu nebo cokoli plastického, tak počítejte s tím, že to zkomplikuje jeho případnou publikaci.
Autoři musí být na posteru uvedeni.
Nejčastější chyby dosud hodnocených posterů:
1) Nedostatek informací.
2) Příliš mnoho (a tudíž nečitelných) informací.
3) Mnoho volných ploch.
4) Plotny velkých monotónních textů stažených z internetu.
5) Jiný formát - což k udělení zápočtu stačí, ale takový poster nebudeme schopni vytisknout.
6) Vzhled - špatné lepení, nevhodné písmo.
Poster je možné odevzdat v digitální podobě.
Vzhled posteru můžete konzultovat na katedře VV s Mgr. K. Cikánovou.
Nástěnka
Nástěnka - obdobná pravidla jako poster, ale formát nástěnky je přizpůsoben nástěnkkám CEVV (v přízemí vedle výtahu). Před nástěnkou také proběhne obhajoba.
Nástěnka má výhodu, že na ní lze vystavit plastické předměty.
PowerPointová prezentace
V prezentaci je možné použít okopírované textty (řádně citované), originálním přínosem je grafické zpracování prezentace.
Rozsah 12- 17 slidů.
Prezentace se zaměří na konkrétní téma EV pro žáky 1. nebo 2. stupně ZŠ nebo gymnázií. Spolu s prezentací budu odevzdán komentářem pro učitele "manuál", jak zacházet s prezentací, ve kterých předmětech ji použít atd.
Učební pomůcka pro potřeby EV
Učební pomůcka bude konzultována individuálně. Podmínkou je jejjí odzkoušení v minimálně jedné skupině dětí (nemusí to být třída, stačí oddíl, neteře apod.) a následné upravení.
Práce na volné téma Např. povídky, eseje, básně, fotografie, nahrávka písně, hudební skladba, cokoli. Vždy je podstatný motiv přírodní a propřírodní a samozřejmě původnost. Důležité je zachovat styl, který zvolíte, tj. pokud esej, tak do něj nezačlenit kapitoly jako "Geomorfologie dané lokality".
Heslo ENVIWIKI
Vybrat a napsat heslo na environmentální wikipedii pod vedením Dr. Dlouhé.
Příklad hesla, které je na hranici (dolní):
Příklad hesla, které je zpracováno solidně: